Opinie o Nas CMYK, czyli cztery kolory tuszów w drukarkach
CMYK, czyli cztery kolory tuszów w drukarkach

CMYK, czyli cztery kolory tuszów w drukarkach

Zastanawiałeś się kiedyś, jak to możliwe, że w drukarce znajdują się tylko cztery kolory tuszów, a mimo to można uzyskać wydruk niemal w każdej barwie? Dotyczy to nie tylko tekstów, ale także wielobarwnych obrazów, które zawierają nawet setki kolorów i różne przejścia tonalne. Jeśli choć raz miałeś okazję wymieniać tusze do drukarek to zapewne zauważyłeś, że występują one w czterech barwach - niebieskim, purpuroworóżowym, żółtym i czarnym. W skrócie nazywamy je trybem kolorów CMYK (z ang. cyan, magenta, yellow, black).

CMYK - model kolorów stosowany w druku

Na szczęście, aby wydrukować wielobarwną ilustrację, nie potrzebujemy milionów tonerów do drukarek w różnych kolorach. Jak już wspomniano, wystarczą tylko cztery. Przyjrzyjmy się pokrótce każdemu z nich. Pierwszy z kolorów nazywany jest cyjanem. Jest to barwa zbliżona do niebieskiego z małą domieszką szarości. Następny kolor w modelu CMYK mylnie bywa nazywany różowym. W rzeczywistości jest to magenta, a więc kolor pomiędzy purpurą a fuksją, połączenie intensywnej czerwieni oraz niebieskiego. Następny kolor tonera to bardzo nasycona, czysta żółć. Natomiast ostatnim kolorem jest czerń, z angielskiego black. Skąd więc literka K na końcu skrótu CMYK? Barwa czarna bywa określana jako „key colour”, czyli kolor kluczowy. Czasem jednak stosowana jest nazwa CMYB. Kiedy następnym razem przyjdzie Ci wymieniać tusze bądź tonery do drukarek, będziesz już wiedział, jak profesjonalnie nazywa się każdy kolor i co oznaczają literki, które można znaleźć na zbiornikach.

Jak odbywa się proces drukowania wielobarwnego?

Dzięki mieszaniu czterech kolorów z modelu CMYK można otrzymać każdą barwę i odcień o dowolnym natężeniu. Czy to nie fascynujące? Drukarki to sprytne urządzenia, które poprzez zmieszanie czterech barw w odpowiednich proporcjach mogą uzyskać wszystkie kolory. Skala łączenia cyjanu, magenty, żółci i czerni wynosi od 0% do 100%, a ponieważ kolorów jest cztery, można otrzymać wydruk o nasyceniu kolorów aż 400%. CMYK to nie jedyny używany system kolorów. Obrazy na ekranie komputerów są wyświetlane w zgoła innych trybie, określanym jako RGB. Litera R oznacza kolor czerwony (red), G - to zielony (green), a B określa kolor niebieski (blue). Warto mieć na uwadze fakt, że obrazy są drukowane w innym systemie barw niż pokazywane na ekranie, dlatego ich wygląd może nieco różnić się w naszych oczach. Nie jest to w żadnym wypadku wada drukarki, tylko naturalna kolej rzeczy.

Czy każdy tusz do drukarki daje ten sam kolor?

Na rynku istnieje szeroki wybór, jeśli chodzi o tonery oraz tusze do drukarek. Chociaż każdy zestaw zawiera te same, cztery podstawowe barwy z modelu CMYK, ich wygląd na wydruku może się nieco różnić. Z czego to wynika? Przede wszystkim z jakości zastosowanego proszku bądź tuszu. Produkty gorszej jakości będą dawały wyblakłe, nieco przytłumione kolory. Natomiast tusze oraz tonery dobrej jakości pozwolą osiągnąć wydruk o intensywnych, silnie nasyconych barwach. Z reguły lepiej sprawdzają się oryginalne materiały eksploatacyjne, dedykowane do danej drukarki. Nie znaczy to jednak, że zamienniki nie są godne uwagi. Wręcz przeciwnie. Obecnie można znaleźć naprawdę wysokiej jakości zamienniki dla oryginalnych materiałów, które dają zadowalający efekt, niewiele od nich odbiegający. Za dobrej jakości tusze trzeba zapłacić nieco więcej, jednak inwestycja ta spłaca się w postaci pięknych, nasyconych i wiernie odwzorowanych barw wydruku. Tajemniczy skrót CMYK został rozszyfrowany! Teraz już wiesz, jak dzięki czterem tuszom drukarki dają wydruki w milionach kolorów!