Opinie o Nas Jak samodzielnie wyczyścić drukarkę laserową?
Jak samodzielnie wyczyścić drukarkę laserową?

Jak samodzielnie wyczyścić drukarkę laserową?

  (0)

Problemy z działaniem drukarki laserowej przez jej użytkowników kojarzone są z awariami albo trwałym uszkodzeniem urządzenia. Niezwykle często zdarza się jednak tak, że drukarka jest po prostu zanieczyszczona. Drukarkę laserową można wyczyścić samodzielnie, dlatego, zanim zaniesiemy ją do serwisu, najpierw podejmijmy próbę czyszczenia.

Regularne czyszczenie drukarki - dlaczego jest takie ważne?

Jeżeli używamy drukarki laserowej regularnie, to powinniśmy pamiętać o tym, aby równie regularnie dbać o jej czystość. Wykonując codzienne obowiązki domowe, pamiętajmy o tym, aby zetrzeć kurz również z drukarki, ponieważ ten, który osadza się na jej obudowie, później może dostać się do wnętrza urządzenia i spowodować problemy z jego poprawnym działaniem. Należy dodać, że dbanie o drukarkę nie tylko sprawi, że ta będzie działała bez zarzutu, ale również może posłużyć nam znacznie dłużej. Oczywiście możemy zanieść drukarkę do serwisu, gdzie zostanie ona wyczyszczona przez specjalistów, jednak z pewnością każdy z nas jest w stanie wykonać to zadanie samodzielnie w domowym zaciszu.

Najczęstszy błąd podczas czyszczenia drukarek laserowych

Chcąc samodzielnie wyczyścić drukarkę laserową, musimy pamiętać o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam ustrzec się przed jej uszkodzeniem. Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest czyszczenie drukarki przy pomocy sprężonego powietrza. Korzystając z tego sposobu, nie usuwamy zanieczyszczeń, jedynie zmieniamy ich położenie. Kurz, czy resztki tonera do drukarki potraktowane sprężonym powietrzem ukrywają się w najciężej dostępnych zakamarkach, co może spowodować poważne problemy z działaniem drukarki. Sprężone powietrze może również uszkodzić mechanizmy znajdujące się we wnętrzu urządzenia.

Jak czyścić drukarkę laserową?

Do czyszczenia drukarki laserowej przyda nam się odkurzacz, który w przeciwieństwie do sprężonego powietrza nie roznosi zanieczyszczeń, a usuwa je, wciągając do wnętrza odkurzacza. Z pomocą odkurzacza możemy wyczyścić podajnik i odbiornik papieru, oczywiście pamiętając o tym, aby usunąć z nich kartki. Kolejnym krokiem, jaki powinniśmy wykonać, będzie wyjęcie z drukarki tonera, a także bębna drukującego. Pamiętajmy, że toner nie powinien być wystawiany na światło, dlatego przykryjmy go szmatką lub ręcznikiem. Dlaczego to takie ważne? Nawet najlepszej jakości toner wystawiony na światło może zostać uszkodzony. Po wyjęciu tych elementów możemy odkurzyć również znajdujące się we wnętrzu drukarki komory. Zabrudzenia, których nie będziemy w stanie usunąć odkurzaczem, możemy zebrać wilgotną szmatką, jednak w tym wypadku pamiętajmy, aby pozostawić wnętrze do całkowitego wyschnięcia. Należy pamiętać, że przed czyszczeniem drukarkę należy odłączyć od prądu.

Drukarki laserowe vs atramentowe - częstotliwość czyszczenia

Użytkownicy drukarek laserowych, którzy chcą się podjąć samodzielnego czyszczenia swojego sprzętu, zastanawiają się, jak często należy wykonywać tego rodzaju zabiegi. W przeciwieństwie do drukarek atramentowych, drukarki laserowe nie wymagają bardzo częstej pielęgnacji i czyszczenie co 3 miesiące będzie wystarczające, aby odpowiednio zadbać o ich stan techniczny na zadowalającym poziomie. Tonery niezależnie od tego, czy to tonery zastępcze, czy tonery oryginalne nie rozlewają się w komorze i nie brudzą jej tak jak tusze. To właśnie dlatego czyszczenie drukarek laserowych odbywa się znacznie rzadziej niż przy modelach atramentowych. Pamiętajmy również o tym, że fakt posiadania zamiennika oryginalnego tonera nie wpływa na częstotliwość czyszczenia drukarki laserowej.

Komentarze (0)
z 0

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!